סדנת פיצוח או אגף ההוצאה לפועל של ::רווחים::

סדנת פיצוח או אגף ההוצאה לפועל של ::רווחים::

למרות שבחיים אני עדיין נאבקת על החמישה קילומטר, בייעוץ אני רצה למרחקים ארוכים. בליווי של מנכ"לים ויזמיות (וגם להיפך כמובן) וצוותי ההנהלה שלהם, אני נמצאת עם הארגון לרוב לאורך שנים, כל עוד הארגון זקוק לליווי הייעוצי וכל עוד זה מועיל, ולשמחתי, לרוב זה מועיל. אני אוהבת לראות את הארגון שליוויתי משלב הלוח הלבן או קצת אחריו, גדל וצומח, לעזור למייסדים לגדל הנהלה ולגבש את התפקידים בה, ואסטרטגיה ותהליכי עבודה מסגרות ניהול, וכשמגיע הזמן – לעזור להנהלה לגדל את שכבת הניהול הבאה, לגבש אסטרטגיה ותהליכים למימוש וחוזר חלילה. יש מעט דברים שמשמחים אותי יותר מללוות סמנכ"ל בסדנת בניית צוות המנהלים שלו, כשרק כמה שנים קודם הוא השתתף בעצמו, כמנהל צוות טרי, בסדנת בניית צוות ההנהלה הראשונה שהתקיימה בחברה.

אבל במקרה המרענן של סדנאות הפיצוח, אני נקראת לחילוץ מהיר: שבוע של היכרות, אבחון ובניית סדנה, סדנה בת יום ומעקב, ולשמחתי, הספרינטים האלה לא רק כיפיים, אלא גם אפקטיביים להפתיע.

*

חברה אחת, לא משנה איזה, אתם מכירים, מקימה משהו, לא משנה מה, עוד תכירו. על ההקמה הופקדו אנשי מקצוע רבי זכויות ומנוסים, שעשו דבר או שניים בחייהם ועכשיו נפל לידיהם אתגר מסוג חדש. הם ידעו פחות או יותר מה הם רוצים לעשות, ידעו פחות או יותר איך לעשות את זה, והתקדמו. יותר או פחות. התחושה היתה שצריך משהו. משהו שיעזור לגבש את המוצר העתידי וגם יעזור לצוות ההקמה להתמקד במה שחשוב ולאזור את האנרגיות הדרושות כדי להשלים את התהליך בהצלחה. 

וכך בדיוק היה. אחרי שבוע אינטנסיבי של פגישות עם השותפים בתהליך ובעלי העניין, עזרתי לצוות ההקמה להבין מה במטרות הפרויקט ידוע וברור ומה עדיין לא ידוע, לא מוסכם או טרם הוחלט. גיבשנו את השאלות החשובות להמשך ההתקדמות, אלה שצריך לאסוף בשבילן מידע ואלה שצריך לחשוב עליהן יחד. יחד אספנו את רשימת בעלי העניין – לקוחות פוטנציאליים, מומחים מסוגים שונים, קולגות מאיזורים מקצועיים שונים – שיכולים לתרום לגיבוש של הדבר, ומובילי הפרויקט גייסו אותם ליום הסדנה. 

בניתי את הסדנה בהתאם לשאלות המשמעותיות שנותרו על הפרק ולפי הרכב המשתתפים. גם הסדנה הזאת, כמו רוב הסדנאות שלי, היתה בנויה משלל פעילויות, שיחד יצרו כר רחב, גמיש ופתוח לסיעור מוחות יצירתי ולדיון מעמיק, פורה ופרקטי. 

ואיזה כיף זה היה. צוות החשיבה ליום אחד התגייס במלוא הכוונות לתהליך. דיברנו ושיחקנו. פינטזנו והסערנו מוחות והנחתנו דברים לקרקע המציאות ושוב המראנו, לכיוונים חדשים. הנחות יסוד אושררו והנחות אחרות נופצו. רעיונות, רשמים ודעות התגבשו לכדי הבנות ותפיסות. כמו בשמפניה, רעיונות נוספים בעבעו ונלכדו ברשימות עד שיגיע זמנם.

*

אחרי הסדנה, בישיבת הסיכום והלמידה של פורום ההקמה, אפשר היה להפריד בין המוץ לתבן, להסיק מסקנות, לקבל החלטות ולגבש את הצעדים הבאים. בצמתים ארגוניים מכריעים אתגייס שוב כדי לעזור לצוות המוביל לבנות את החזון, האסטרטגיה, תכנית העבודה וגם את צוות ההנהלה. עד אז, מדי פעם מעדכנים אותי בהתקדמות המרשימה והמשמחת, וניפגש כשנשיק כוס של משהו טעים וצונן במועד גזירת הסרט.

*

תהליך פיצוח לא רק עוזר לגבש את המוצר, השירות או העסק החדש, להתמודד עם נקודות העיוורון, לתקף את התפיסות ולהקפיץ ולשכלל אותן באמצעות רעיונות חדשים. התהליך גם מכריח את צוות ההקמה להכריז קבל עם ועדה (ידידותיות, מסייעות) על כוונות, ובכך להתחייב אליהן, עוזר לצוות ההקמה להבדיל בין עיקר לטפל ולתכלס תהליכים ארוכים לכדי לוחות זמנים, הגדרות תפקידים וחלוקת משימות. אבל יש עוד דבר שתהליך קצר, אינטנסיבי וממוקד כזה עושה: הוא משיב מחדש את הרוח במפרשים. 

תגובה אחת

  1. לירון הגב

    תודה רבה, מאוד מעשיר

השארת תגובה